Skip to content

48-50 Drs James Parker BlRed Bank, NJ 07701

Built 2004

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 29, 2002

Property Information

Block76
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class18
Description2.5S-AL-L-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,667
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,100
29%
Improvement Value:$583,700
71%
Total Assessment$817,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,818+1.0%
2024$13,681+5.6%
2023$12,954+6.1%
2022$12,214+5.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 8128, Page 9010Recorded7/26/2002

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 8046, Page 1454Recorded8/22/2001

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 4961, Page 550