Skip to content

24-28 Monmouth StRed Bank, NJ 07701

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 6, 2008

Property Information

Block31
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,010
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,300
46%
Improvement Value:$497,000
54%
Total Assessment$916,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,826+0.3%
2024$17,776-4.1%
2023$18,533-1.1%
2022$18,738+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,010DeedBook 8736, Page 9675Recorded8/25/2008

Property Built

Built

Year Built: 2000