Skip to content

148-150 Monmouth StRed Bank, NJ 07701

Built 1907
Apartment

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 9, 2007

Property Information

Block33
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
DescriptionF2 6 UNITS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,508
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
40%
Improvement Value:$458,900
60%
Total Assessment$758,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,086+0.6%
2024$14,008-5.7%
2023$14,847-1.0%
2022$14,995+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft4,508DeedBook 8672, Page 213Recorded8/14/2007

Property Built

Built

Year Built: 1907