Skip to content

128-130 Monmouth St

Red Bank, NJ 07701

Built 1901
Commercial

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 12, 2012

Property Information

Block33
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,570
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,900
64%
Improvement Value:$189,600
36%
Total Assessment$523,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,676-0.3%
2024$9,702-7.4%
2023$10,478+1.5%
2022$10,322+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 8986, Page 622Recorded12/14/2012

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 8557, Page 2850Recorded4/21/2006

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5140, Page 315

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4543, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1901