Skip to content

96 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block39
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,500
45%
Improvement Value:$406,100
55%
Total Assessment$737,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,128-5.9%
2024$11,820+4.6%
2023$11,299+2.2%
2022$11,053+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 9606, Page 6271NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1907