Skip to content

40 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$576,000
Last Sale Date
Mar 19, 2013

Property Information

Block39
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,859
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,000
56%
Improvement Value:$358,200
44%
Total Assessment$820,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,498+0.1%
2024$14,487+1.3%
2023$14,297+2.5%
2022$13,948+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$576,000

From:

To:

Sq Ft1,859DeedBook 9007, Page 2214Recorded4/10/2013

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4996, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1915