Skip to content

79 Herbert StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block67
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
26%
Improvement Value:$508,900
74%
Total Assessment$685,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,341+18.5%
2024$10,417+1.1%
2023$10,304+13.4%
2022$9,088+15.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 9495, Page 4681Recorded3/27/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 9181, Page 1145Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 8696, Page 8408Recorded1/9/2008

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5245, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1920