Skip to content

17-19 Oratory Way

Red Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$3,175,000
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block75.05
Lot16.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
62%
Improvement Value:$58,700
38%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,902-0.1%
2024$2,905-6.2%
2023$3,098-1.3%
2022$3,138+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$3,175,000

From:

To:

DeedBook 9221, Page 893Recorded4/6/2017

Property Sale

Sale
$4,480,000
DeedBook 8526, Page 6117