Skip to content

79 Catherine StRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 5, 2015

Property Information

Block73
Lot11.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
96%
Improvement Value:$6,500
4%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,191-1.0%
2024$3,224+1.3%
2023$3,181-1.5%
2022$3,229+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9140, Page 2804NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded11/13/2015