Skip to content

174 Monmouth St

Red Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Sep 25, 2013

Property Information

Block35
Lot3.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,100
98%
Improvement Value:$4,000
2%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,992-1.2%
2024$4,042-3.1%
2023$4,173-1.6%
2022$4,239+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 9039, Page 5349