Skip to content

135-137 Monmouth St

Red Bank, NJ 07701

Built 2000
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,875,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block42
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionC2, B1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage13,780
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,500
16%
Improvement Value:$1,039,700
84%
Total Assessment$1,239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,279+2.9%
2024$22,625+12.3%
2023$20,154-0.1%
2022$20,173+5.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,875,000
DeedBook 9769, Page 7535Recorded12/10/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,725,000

From:

To:

DeedBook 9262, Page 7703NU CodeGovernment (15)Recorded12/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 5738, Page 199