Skip to content

50 Maple AvenueRed Bank, NJ 07701

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 16, 1998

Property Information

Block43
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
DescriptionBUENA SERA
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage11,072
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$609,100
25%
Improvement Value:$1,836,700
75%
Total Assessment$2,445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,153+1.0%
2024$45,714-1.1%
2023$46,218-0.9%
2022$46,622+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 4725, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1930