Skip to content

54 William StRed Bank, NJ 07701

Built 1968

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 18, 2001

Property Information

Block52
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,500
51%
Improvement Value:$371,300
49%
Total Assessment$761,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,283+28.3%
2024$10,356+5.6%
2023$9,803+2.8%
2022$9,536+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 8030, Page 7370Recorded6/25/2001

Property Sale

Sale
$12,500

From:

To:

DeedBook 5453, Page 859NU CodeFamily (1)Recorded10/25/1995

Property Built

Built

Year Built: 1968