Skip to content

37 Harrison AveRed Bank, NJ 07701

Built 1964

Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block14
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,200
62%
Improvement Value:$265,300
38%
Total Assessment$694,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,535+5.9%
2024$10,889+6.0%
2023$10,268-1.7%
2022$10,442+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964