Skip to content

49 John StRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2003

Property Information

Block53
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,070
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,600
51%
Improvement Value:$381,500
49%
Total Assessment$782,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,351+5.2%
2024$12,687+4.4%
2023$12,158+3.6%
2022$11,733+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

DeedBook 5863, Page 534Recorded9/25/1999

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 4884, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1910