Skip to content

10 William St.Red Bank, NJ 07701

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block22
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2A 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,100
52%
Improvement Value:$355,900
48%
Total Assessment$747,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,709+7.4%
2024$11,829+4.6%
2023$11,309+3.6%
2022$10,915+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917