Skip to content

106 Harding RdRed Bank, NJ 07701

Built 1938

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block56
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,100
57%
Improvement Value:$254,000
43%
Total Assessment$595,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,031+1.4%
2024$9,893+4.9%
2023$9,427+3.3%
2022$9,129+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,198DeedBook 9000, Page 6492Recorded3/6/2013

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

DeedBook 5754, Page 550Recorded10/2/1998

Property Built

Built

Year Built: 1938