Skip to content

48 Drummond AveRed Bank, NJ 07701

Built 1935

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 9, 2005

Property Information

Block94
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,159
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
46%
Improvement Value:$206,600
54%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,721+6.3%
2024$6,325+22.7%
2023$5,154+4.3%
2022$4,942+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,159DeedBook 8529, Page 6151NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/30/2005

Property Built

Built

Year Built: 1935