Skip to content

97 Maple AveRed Bank, NJ 07701

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 25, 1993

Property Information

Block60
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,689
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,600
47%
Improvement Value:$390,100
53%
Total Assessment$736,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,896+0.4%
2024$12,848+3.2%
2023$12,444+3.6%
2022$12,010+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5234, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1910