Skip to content

154 Chestnut StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 1, 2012

Property Information

Block64
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,400
45%
Improvement Value:$310,000
55%
Total Assessment$561,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198-0.7%
2024$9,259+21.3%
2023$7,630+3.6%
2022$7,368+4.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 8366, Page 401Recorded5/27/2004

Property Sale

Sale
$137,450

From:

To:

DeedBook 5883, Page 114Recorded12/2/1999

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4974, Page 709

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4553, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1920