Skip to content

21 Elm PlRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block49
Lot39
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,200
63%
Improvement Value:$228,300
37%
Total Assessment$615,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,320+5.8%
2024$9,752+6.1%
2023$9,194+2.5%
2022$8,968+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925