Skip to content

46 Herbert StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 9, 2010

Property Information

Block65
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,200
48%
Improvement Value:$241,400
52%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+5.1%
2024$7,816+7.9%
2023$7,241+3.8%
2022$6,975+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 8840, Page 9901Recorded7/16/2010

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 8419, Page 2838Recorded12/1/2004

Property Sale

Sale
$93,500

From:

To:

DeedBook 5798, Page 620Recorded2/19/1999

Property Sale

Sale
$122,013

From:

To:

DeedBook 5798, Page 612NU CodeFamily (1)Recorded2/19/1999

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4889, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1920