Skip to content

120 Leonard StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block67
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
47%
Improvement Value:$188,700
53%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,754-2.1%
2024$5,876+3.4%
2023$5,684+3.9%
2022$5,469+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 9653, Page 5777Recorded7/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920