Skip to content

53 Locust AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block66
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,600
39%
Improvement Value:$251,000
61%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+8.6%
2024$6,431+2.7%
2023$6,261+4.4%
2022$5,996+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915