Skip to content

55 Locust AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$213,500
Last Sale Date
Jan 21, 2016

Property Information

Block66
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
44%
Improvement Value:$209,000
56%
Total Assessment$371,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,254+8.3%
2024$5,777+3.2%
2023$5,597+4.0%
2022$5,380+6.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$213,500

From:

To:

Sq Ft1,112DeedBook 9150, Page 5019Recorded1/28/2016

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4722, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1915