Skip to content

75 Herbert StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block67
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,010
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
43%
Improvement Value:$183,400
57%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,578+8.2%
2024$5,154+2.8%
2023$5,013+4.4%
2022$4,803+7.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,010DeedBook 9607, Page 9159Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,010DeedBook 8778, Page 2149Recorded6/8/2009

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,010DeedBook 8645, Page 5988NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/20/2007

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft1,010DeedBook 8118, Page 9477Recorded7/1/2002

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4869, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1915