Skip to content

63 Leighton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Dec 18, 1985

Property Information

Block70
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,315
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
34%
Improvement Value:$268,900
66%
Total Assessment$409,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,965+7.9%
2024$6,453+2.0%
2023$6,328+5.0%
2022$6,030+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4620, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1910