Skip to content

118 Catherine St

Red Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block70
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
46%
Improvement Value:$196,900
54%
Total Assessment$365,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,834+2.9%
2024$5,672+3.4%
2023$5,483+4.2%
2022$5,264+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910