Skip to content

11-13 Central AveRed Bank, NJ 07701

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block75
Lot102
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class---
Description2F
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,700
91%
Improvement Value:$13,900
9%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,911-1.0%
2024$2,939-9.8%
2023$3,259-1.0%
2022$3,292+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 8897, Page 2775NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/5/2011