Skip to content

214 S Pearl StRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Jan 9, 2009

Property Information

Block75
Lot110
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
50%
Improvement Value:$218,200
50%
Total Assessment$435,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+0.5%
2024$6,834+12.9%
2023$6,053+4.4%
2022$5,796+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 8754, Page 9326NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/30/2009

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 8754, Page 9268NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/30/2009

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 8394, Page 9111Recorded8/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920