Skip to content

33 Central AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block75
Lot96
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class45
Description2S 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,700
50%
Improvement Value:$232,300
50%
Total Assessment$466,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+26.6%
2024$6,310+16.1%
2023$5,436+3.7%
2022$5,244+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$640,000
DeedBook 9681, Page 9779Recorded3/25/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 9530, Page 2927Recorded7/26/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5229, Page 654

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4725, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1920