Skip to content

54 Drs James Parker Blvd.Red Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$66,500
Last Sale Date
Nov 27, 1991

Property Information

Block76
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,800
57%
Improvement Value:$189,000
43%
Total Assessment$439,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+0.2%
2024$6,960+15.8%
2023$6,011+3.6%
2022$5,800+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 5107, Page 708

Property Sale

Sale
$38,700
DeedBook 5014, Page 904

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4553, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1910