Skip to content

31 W Sunset AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 1, 1998

Property Information

Block89
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
49%
Improvement Value:$213,000
51%
Total Assessment$418,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,363+6.1%
2024$6,943+15.8%
2023$5,997+4.3%
2022$5,753+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 5740, Page 510Recorded8/13/1998

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

DeedBook 5586, Page 484Recorded3/27/1997

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 4658, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1920