Skip to content

244 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 2000

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block78
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,100
99%
Improvement Value:$1,900
1%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,298-1.2%
2024$3,337+1.1%
2023$3,300-1.4%
2022$3,347+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 9643, Page 9217Recorded5/9/2023

Property Sale

Sale
$396,000

From:

To:

DeedBook 9329, Page 1883NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000