Skip to content

242 Shrewsbury Ave

Red Bank, NJ 07701

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block78
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
31%
Improvement Value:$404,900
69%
Total Assessment$590,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,578-9.4%
2024$11,678-1.4%
2023$11,847+5.2%
2022$11,267+5.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$396,000

From:

To:

DeedBook 9329, Page 1883Recorded1/3/2019

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1905