Skip to content

48 Bank St

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block78
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,700
38%
Improvement Value:$238,200
62%
Total Assessment$385,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,544+2.0%
2024$6,413+3.1%
2023$6,219+4.8%
2022$5,934+6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 5305, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1915