Skip to content

190 Dr James Parker Blvd.Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$49,900
Last Sale Date
Nov 9, 1995

Property Information

Block79
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,600
44%
Improvement Value:$176,200
56%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,267+7.8%
2024$4,886+3.7%
2023$4,713+4.0%
2022$4,530+7.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$49,900

From:

To:

DeedBook 5460, Page 158Recorded11/20/1995

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5292, Page 906

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4762, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1915