Skip to content

242 Drs James Parker BlvdRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$44,720
Last Sale Date
Jun 17, 1985

Property Information

Block80
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
50%
Improvement Value:$162,800
50%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,429+2.6%
2024$5,292+3.7%
2023$5,103+3.7%
2022$4,921+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$44,720
DeedBook 4573, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1915