Skip to content

53 Sunset Ave

Red Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block89
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$241,700
56%
Total Assessment$431,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,522+5.8%
2024$7,107+12.1%
2023$6,337+4.7%
2022$6,053+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 9267, Page 876Recorded1/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920