Skip to content

223 Leighton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Dec 20, 2000

Property Information

Block89
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 1/2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
54%
Improvement Value:$178,300
46%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,732+6.5%
2024$6,324+25.1%
2023$5,053+3.5%
2022$4,880+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 6002, Page 269NU CodePre-revaluation (27)Recorded12/26/2000

Property Built

Built

Year Built: 1920