Skip to content

55 Drs James Parker Blvd.Red Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 24, 2009

Property Information

Block97
Lot61
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
55%
Improvement Value:$169,800
45%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,630+6.6%
2024$6,218+16.7%
2023$5,326+3.7%
2022$5,135+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 8801, Page 6379NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/14/2009

Property Built

Built

Year Built: 1901