Skip to content

18 Wikoff Pl

Red Bank, NJ 07701

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block99
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
55%
Improvement Value:$146,400
45%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,914+8.0%
2024$5,477+1.6%
2023$5,391+2.9%
2022$5,239+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 9078, Page 2109NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/21/2014

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4727, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1930