Skip to content

100 Leonard StRed Bank, NJ 07701

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block67
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
40%
Improvement Value:$258,300
60%
Total Assessment$427,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,859+2.7%
2024$6,681+2.7%
2023$6,505+4.4%
2022$6,230+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 9260, Page 740Recorded11/22/2017

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 8403, Page 7996NU CodeNominal consideration (25)Recorded9/24/2004

Property Sale

Sale
$263,500

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 8328, Page 5372Recorded2/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1905