Skip to content

405 Route 10East Hanover, NJ 07936

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$792,000
Last Sale Date
Jan 12, 2000

Property Information

Block102
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-SCB
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,600
73%
Improvement Value:$188,400
27%
Total Assessment$698,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,455+3.9%
2024$17,764+2.3%
2023$17,366+2.0%
2022$17,031+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$792,000
DeedBook 5128, Page 262

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 4988, Page 274

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 4669, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1987