Skip to content

84 Fairway DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2009

Property Information

Block114
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,050
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
57%
Improvement Value:$139,700
43%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,418+4.0%
2024$8,096+2.3%
2023$7,911+2.0%
2022$7,756+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 6411, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1961