Skip to content

243 River RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1953

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 20, 2000

Property Information

Block114
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,751
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,100
51%
Improvement Value:$163,500
49%
Total Assessment$332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,628+4.0%
2024$8,298+2.3%
2023$8,109+2.0%
2022$7,949+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5228, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1953