Skip to content

44 Green DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2008

Property Information

Block116
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,772
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,400
48%
Improvement Value:$210,000
52%
Total Assessment$404,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,490+4.0%
2024$10,090+2.3%
2023$9,859+2.0%
2022$9,665+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 4289, Page 156

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 3936, Page 187

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 2585, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1961