Skip to content

5 Florham AveFlorham Park, NJ 07932

Built 1955

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block124
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage3,440
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
42%
Improvement Value:$212,400
58%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,536+4.0%
2024$9,172+2.3%
2023$8,962+2.0%
2022$8,786+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,440DeedBook 23048, Page 316Recorded12/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955