Skip to content

22 Mann AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2009

Property Information

Block124
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,844
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
56%
Improvement Value:$131,400
44%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686+4.0%
2024$7,393+2.3%
2023$7,224+2.0%
2022$7,082+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 5082, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1960