Skip to content

26 Mann AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block124
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S F G1 OB1
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,472
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
63%
Improvement Value:$100,700
37%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+4.0%
2024$6,734+2.3%
2023$6,580+2.0%
2022$6,451+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4433, Page 143

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1935